Chata
PL | EN

Projekt PROO

Wyjątkowa chwila i pracowite trzy lata zmian!

Strategiczne wzmocnienie Fundacji oraz zwiększenie potencjału Harcerskiej Bazy Turystycznej o dostępną bazę namiotową – tak nazywa się projekt, który realizujemy dzięki dotacji otrzymanej w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich prowadzonego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Przyznana dotacja jest efektem kilku lat pracy nad wnioskiem i udoskonalania projektu. Za każdym razem uzyskiwaliśmy bardzo wysokie oceny, by wreszcie koncepcją rozbudowy Sokołówki o bazę namiotową uzyskać punktację kwalifikującą projekt do dofinansowania. 

Harcerska Fundacja Turystyczna „Pomarańczarni” dzięki otrzymanym środkom zmieni nie tylko otoczenie Chaty, ale i sama przejdzie metamorfozę. Wzmocnimy się jako organizacja – sprofesjonalizujemy niektóre działania np. księgowość, podniesiemy nasze umiejętności i opracujemy kompleksową strategię na następne lata.

A sama Harcerska Baza Turystyczna? Dzięki dofinansowaniu przygotujemy otoczenie Chaty do rozstawiania namiotów dużych i turystycznych oraz wyposażymy w dodatkowe zaplecze sanitarne. To pozwoli nam przyjmowanie na letnie obozy oraz wiosenne i jesienne biwaki liczniejszych drużyn i innych grup młodzieżowych. Bazę namiotową projektujemy w sposób dostępny dla Osób z Niepełnosprawnościami, by była otwarta dla każdego. Uruchomienie planujemy na sezon 2025.

Braterstwo i zaangażowanie

Historia „Pomarańczarni” w Kotlinie Kłodzkiej sięga 1982 r. – kiedy to Szczep rozpoczął użytkowanie starej drewnianej sudeckiej chaty. Z czasem opiekę nad Chatą przejęła Fundacja założona w 1992 r. Chata nad Polanicą-Zdrój –  nasza Harcerska Baza Turystyczna “Sokołówka” działała dzięki nieustannemu wysiłkowi pokoleń wolontariuszy. W starym budynku zawsze było coś do zrobienia – taki był urok Chaty.

Na skutek nieszczęśliwego wypadku, w lutym 2016 r. budynek Bazy doszczętnie spłonął. Był to ogromny cios nie tylko dla Fundacji, ale także grona jej sympatyków w całej Polsce.

Nasze środowisko pozostało związane z Kotliną Kłodzką, utrzymaliśmy lokalne kontakty i realizowaliśmy działania w regionie. Dzięki szeroko zakrojonej akcji, udało się uzbierać sumę umożliwiającą zakup budynku na reaktywację Bazy – domu na obrzeżach miejscowości Szczytna. Akcja została przeprowadzona z dużym zaangażowaniem harcerzy, sympatyków i wolontariuszy. Udało się zebrać w sumie 300 tys. zł od darczyńców z całej Polski i świata.

Feniks z popiołów

Komunikat z dnia 29.06.2018: „wszystkich naszych przyjaciół, sympatyków, a przede wszystkim darczyńców z radością informujemy że dziś spełniło się nasze największe marzenie – Harcerska Fundacja Turystyczna Pomarańczarni stała się pełnoprawnym właścicielem Chaty w Bobrownikach (Szczytnej). W Chacie urządzona zostanie nowa Harcerska Baza Turystyczna.”

Harcerska Baza Turystyczna “Sokołówka” z bazą namiotową

Od 2018 roku dużo się zmieniło. Dzięki 9 obozom remontowym i licznym bardziej kameralnym wyjazdom Chata nabiera funkcjonalności i klimatu. Jest dla nas ważna jako miejsce wokół którego budujemy społeczność wspaniałych ludzi.

Nową Harcerską Bazę Turystyczną “Sokołówka” chcemy rozbudować o bazę namiotową, która w sezonie będzie mogła przyjmować większe grupy.  

Powstaje doskonale wyposażony warsztat dla wolontariuszy, zapewniający bezpieczne warunki oraz potrzebne narzędzia. Od zawsze Baza istniała dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, które chcemy wzmocnić. Sam teren Bazy jest gruntownie zmieniany – położenie na górskim stoku wymaga skomplikowanych prac ziemnych, które dostosują go do możliwości rozbijania na nim namiotów, ale i ukształtują w taki sposób, żeby powstała Baza dawała możliwość noclegu osobom z niepełnosprawnościami. Prace ziemne to również prace związane z odwodnieniem terenu oraz położeniem nowych instalacji wodnych i elektrycznych. Następnie powstanie wiata do spożywania posiłków oraz węzeł sanitarny. Ubędzie za to stodoła, której stan niestety nie pozwala na bezpieczną eksploatację. Baza będzie również dysponowała dużymi namiotami z wyposażeniem, z których będą mogli korzystać nasi goście. 

Nowa Harcerska Baza Turystyczna “Sokołówka” ma, podobnie jak poprzednia, służyć przede wszystkim do działań wychowawczych dla drużyn harcerskich i innych organizacji młodzieżowych. “Sokołówka” gościła wiele drużyn z różnych organizacji harcerskich, była miejscem na kursy, szkolenia, obozy letnie i zimowiska a także krótsze wyjazdy. Nasi odbiorcy – drużyny harcerskie i grupy młodzieżowe potrzebują noclegu w korzystnej cenie i w ciekawej lokalizacji – blisko kolei i różnorodnych szlaków turystycznych. Wystarczą im skromne warunki ale w funkcjonalnej i schludnej przestrzeni. Bardzo cenią kameralne miejsca, w których mogą swobodnie organizować przebieg dnia na wyjeździe, ćwiczyć się w samodzielności. Ponad to, grupy młodzieżowe są różnorodne i chcą włączać aspekt integracyjny w swoje działania. Niektóre organizacje pozarządowe kierują swoje działania do młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. Przygotowana w sposób dostępny baza namiotowa będzie otwarta dla wszystkich uczestników, którzy chcą korzystać z uroków Kotliny Kłodzkiej. Dzięki otrzymanym funduszom, możemy odpowiedzieć na ich potrzeby zapewniając przyjazne miejsce do wypoczynku i pracy z młodzieżą. 

Wzmocnienie Fundacji dla kolejnych pokoleń

Tradycja ponad 30 lat działania Fundacji to powód do dumy ale i zobowiązanie. Wobec nowych wyzwań i rosnących oczekiwań chcemy wzmocnić swoje działania i zaplanować dalszy rozwój. Ponowne uruchomienie Harcerskiej Bazy Turystycznej “Sokołówka” to ogromne wyzwanie kilku ostatnich i następnych lat ale też impuls do dalszego rozwoju. Chcemy jako Rada i Zarząd Fundacji zaplanować go w kompleksowej strategii, uwzględniając potrzeby naszych odbiorców. Prowadzenie “Sokołówki” to część naszej misja, którą chcemy realizować dla kolejnych pokoleń młodzieży. Będzie to również podstawa do kolejnych działań edukacyjnych, wychowawczych i turystycznych.   

Rozwój instytucjonalny, czyli wsparcie naszych działań przez zapewnienie odpowiednich postaw i narzędzi to również część projektu. Stawiamy na profesjonalizację części naszych zadań, jak np. zapewnienie zewnętrznej obsługi księgowej. Rozwiniemy również nasze umiejętności przez szkolenia i będziemy systematycznie ewaluować i komunikować rezultaty naszych działań. Harcerska Baza Turystyczna „Sokołówka” zyska oficjalny logotyp oraz nową stronę internetową ułatwiającą komunikację z gośćmi i sympatykami. 

znaki_strona_www-4

Całkowita wartość dofinansowania, które otrzymaliśmy z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich to 352 tys. zł.

Dziękujemy i do zobaczenie w Bazie!

Skip to content