“Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać”.
Sokołówka – miejsce, w którym rozkwitała harcerska przyjaźń. Drugi dom dla pokoleń harcerzy. Pożar chaty na Sokołówce, który miał miejsce w lutym 2016, był dla naszego szczepu ogromnym ciosem. Ale nie poddaliśmy się. Zaczynamy na nowo.

Montaż filmu: Krzysztof Grymułek

 

“Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”.
Przyrzekliśmy młodym harcerzom i sobie, że znajdziemy nową chatę – miejsce, w którym będą mogli rozwijać miłość do gór, kształtować swoje charaktery i gdzie znów wszyscy razem będziemy mogli się spotykać. Słowa dotrzymaliśmy.

“Harcerz jest oszczędny i ofiarny”.
Znaleźliśmy wystawioną na sprzedaż, starą, poniemiecką chatę położoną w miejscowości Szczytna, w Kotlinie Kłodzkiej. Nowa chata znajduje się niedaleko miejsca po Sokołówce, w Górach Bystrzyckich, położona jest na skraju wsi (sąsiedztwo jest oddalone o ok. 100 metrów), jednak już w terenie górskim i przy znakowanym szlaku turystycznym prowadzącym w góry.
Chata znajduje się 2,5 km od stacji kolejowej w Szczytnej. Chata położona jest w górnej części miasta Szczytna (Bobrowniki Nowe) w dolinie potoku Laska na wysokości ok. 555 m n.p.m., na stoku zalesionego wzniesienia o wysokości 650 m npm, o ekspozycji południowo-wschodniej, na skraju lasu. Stanowi doskonałe miejsce na Harcerską Bazę Turystyczną.

 

“Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia harcerskiego”.
Chata jest w dość dobrym stanie i niewielkim kosztem może być przystosowana do udzielenia noclegu dla 15 harcerzy, a większym kosztem dla 30. Cena jest atrakcyjna, więc po wielu naradach uznaliśmy, że na następną tak dobrą ofertę możemy czekać kilka lat. Aby móc kupić i zaadaptować chatę do potrzeb harcerskiej bazy, potrzebujemy zebrać łącznie 230 tysiące złotych. Na szczęście niemal 100 tysięcy już mamy. Potrzebujemy teraz Waszej pomocy.

 

Więcej szczegółów technicznych dotyczących nowej Harcerskiej Bazy Turystycznej znajdziesz w opracowaniu autorstwa Cezarego Figurskiego.
Zapraszamy również do zakładki 23 FAQ, w której znajdują się odpowiedzi na 23 najczęściej zadawane pytania dotyczące nowej chaty.