Nowa Chata została zakupiona przez Fundację w czerwcu 2018 r. Wybór Chaty poprzedziło opracowanie koncepcji reaktywacji Bazy oraz dwuletnie poszukiwania na terenie Kotliny Kłodzkiej, w trakcie których obejrzano wiele budynków, różnej wielkości i w różnym stanie technicznym. Wybrana Chata jako jedna z niewielu spełniła wszystkie kryteria, które Fundacja postawiła rozpoczynając poszukiwania.

Sokołówka w nowej odsłonie to stara, poniemiecka chata położona w Nowych Bobrownikach – części miasta Szczytna, leżącego w Kotlinie Kłodzkiej. Nowa chata znajduje się niedaleko miejsca po dawnej Sokołówce, w Górach Bystrzyckich. Znajduje się na skraju wsi (sąsiedztwo jest oddalone o ok. 100 metrów), jednak już w terenie górskim i przy znakowanym szlaku turystycznym prowadzącym w góry.
Chata stoi w dolinie potoku Laska na wysokości ok. 555 m n.p.m., na stoku zalesionego wzniesienia o wysokości 650 m npm, o ekspozycji południowo-wschodniej, na skraju lasu. Stanowi doskonałe miejsce na Harcerską Bazę Turystyczną. Odległość od stacji kolejowej w Szczytnej wynosi 2,5 km.

Chata jest w dość dobrym stanie i niewielkim kosztem może być przystosowana do udzielenia noclegu dla 15 harcerzy, a większym kosztem dla 30. Od momentu zakupu rozpoczęliśmy prace adaptacyjne. Obdarzeni zaufaniem przez tak wielu fantastycznych ludzi czujemy się w obowiązku przygotować Chatę tak, by była miejscem przyjaznym, klimatycznym, a przede wszystkim bezpiecznym – dla wszystkich swoich Gości.

Prace są prowadzone w oparciu o koncepcję i plan przyjęte przez Fundacje. Realizacja prac zakłada udział harcerek i harcerzy – na ile będzie to możliwe i bezpieczne, a także profesjonalnych wykonawców. Zakres prac w każdym roku będzie dostosowany do możliwości finansowych Fundacji, pozyskującej środki przede wszystkim z darowizn oraz 1% podatku.

Mamy nadzieję że najpilniejsze z prac wykonamy na tyle szybko, że już wkrótce otworzymy drzwi Chaty dla Gości.

Więcej szczegółów technicznych dotyczących nowej Harcerskiej Bazy Turystycznej znajdziesz w opracowaniu autorstwa Cezarego Figurskiego. Zapraszamy również do zakładki 23 FAQ, w której znajdują się odpowiedzi na 23 najczęściej zadawane pytania dotyczące nowej chaty.